Naujienos


Urėdijų pelnas priklauso nuo profesionalaus įdirbio

Turbūt ne daugelis visuomenės atstovų, kurie tiesiogiai nesusiję su miškininkyste ar medienos pramone žino, kad miškas pats savaime gražus ir sveikas neužauga. Dažniausiai ne viena miškininkų profesionalų karta turi įdėti daug darbo ir laiko, kol suformuoja tam tikrai augavietei labiausiai tinkantį medyną. Vienas geriausių pavyzdžių, kuomet pasodinus ąžuolą, aplink jį sodiname liepaites, padėsiančias ąžuolui stiebtis be šoninių šakų ir auginti kuo stambesnę bei sveikesnę medieną. Ir tik po 121 metų galime įvertinti užaugęs ąžuolas tiks gaminti prabangius gaminius ir jo kubinį metrą galėsime parduoti už 500 Eur, ar didžioji dalis medienos tiks tik malkoms ir kainuos tik 27 Eur/m³. Taip dėl kiekvieno medžio užauginimo, vadovaudamiesi moksliniais tyrimais, miškininkai įdeda daug pastangų kol užaugina produktyvius medynus, o iš padarinės medienos gauna didžiausią pelną.
Lyginant pušies medynus su drebulynais, padaringumas gali skirtis net kelis kartus, tačiau bendras valstybiniuose miškuose užauginamos padarinės medienos procentas atitinka moksliškai patvirtintus normatyvų reikalavimus ir kasmet svyruoja nuo 82 iki 85 procentų. Tai rodo, kad medienos ruoša vykdoma racionaliai, gauname aukščiausią prekinės medienos padaringumo išraišką.
Medienos padaringumas paprastai įtakoja ir medienos paklausą, ir medienos kainas. Visi medienos pirkėjai nori įsigyti kuo stambesnių, tiesesnių ir sveikesnės medienos sortimentų už kuo mažesnę kainą, todėl kiekviename pusmetiniame ar ilgalaikiame medienos aukcione paprastai pateikiama daugiau nei 2,4 tūkst. pasiūlymų apvaliajai medienai įsigyti. Praėjusiame aukcione liko neparduota 30 tūkst. m³ medienos, kas rodo, kad didelio žaliavos trūkumo pirkėjai nejaučia. O nejaučia dar ir dėl to, kad medieną įsigyja ir iš privačių miškų savininkų. Nors vidutinė apvaliosios medienos kaina praėjusiais metais nebuvo labai aukšta, - siekė 38 Eur/m³, tačiau iš spaudos žinome, kad iš privačių miškų savininkų galėjo įsigyti 10 ar net 20 procentų pigesnės žaliavos.
Nors privačių miškų savininkai parduodami medieną orientuojasi pagal valstybinių miškų medienos kainas, tačiau kartais beveik veltui atiduoda savo turimą turtą. Ir tik nuo miškininkų ilgalaikio ir profesionalaus darbo priklauso kelis dešimtmečius augusių medynų duodamas pelnas.


Generalinės miškų urėdijos informacija

Daugiau informacijos: Gintaras Paltanavičius, Miško resursų ir prekybos mediena skyriaus vedėjas, tel.: (8 5) 273 4111

2017 01 26


VĮ Valstybinių miškų urėdija

Dubravos regioninis padalinys


Įmonės kodas:  132340880

PVM kodas:        LT323408811

Duomenys kaupiami ir saugomi Valstybės įmonės

Registro centro Kauno filiale

Liepų g. 12, Girionių km. Kauno r. LT-53102

Telefonai:  8-37 547266, 8-698 50456

Faksas:      8-37 547374

El. paštas: dubrava@vivmu.lt

Statistikos

Gaisrai Ligos Mediena