GAL PRIŠAUKS PAVASARĮ GAMTOS BIČIULIAI

Šį pavasarį, kaip reta, gausu renginių, skirtų paukščiams, ypač uoksuose perintiems, kai Lietuvos miškuose ir parkuose iškelta tūkstančiai įvairiausių konstrukcijų inkilų.

                      Atrodo vien nuo gamtininkų jaunų, pagyvenusių ir senjorų, gausiai susirenkančių į inkilų kėlimo renginius, meile gamtai liepsnojančių širdžių plakimo turėjo ištirpti sniegynai ir ledynai, ateiti pavasaris. Tačiau prisišaukti pavasarį gamtininkams nesiseka. Nėra vieversio jam skirtą dieną, nėra pempės per Juozapines, gandro dieną nepasirodė ilgakojis  ilgasnapis Lietuvos nacionalinis paukštis. Kovo pabaiga, o tų 40 sugrįžusių paukščių keliauninkų niekaip nepriskaičiuosi. Vienur kitur pastebėtas skrendantis gandras tikriausiai yra vienas iš vištidėse peržiemojusių, o, jeigu ir būtų kitaip – viena kregždė pavasario neatneša, kaip teigia lietuviškos tautosakos išmintis.  O naktimis spaudžia visai ne pavasariškas šaltis. Tačiau, kaip sako garsus gamtininkas Selemonas Paltanavičius, dar nėra buvę metų, kad pavasaris neateitų… O jis jau čia pat. Diena kita ir prasidės: upelių čiurlenimas, vyturių čirenimas, pempių klykimas ir daugybės paukštelių keliauninkų pavasarinės trelės, o gandro po sparnu parnešta baltoji kielė galutinai ledus išspardys ir sužydės žibuoklės, purienos, plukės ir daugybė kitų miško ir laukų augalų.

                      O dar labai žiemišką kovo 18 d., atsiliepdami į Generalinės miškų urėdijos kvietimą, visose Lietuvos urėdijose gausiais būriais inkilų kelti buvo susirinkę jaunieji miško bičiuliai, kiti moksleiviai, jų mokytojai, miškininkai ir kiti gamtos bičiuliai. Į miškus patraukė netgi (šiaip jau labai užimti) Seimo ir Vyriausybės nariai, Generalinės miškų urėdijos, Lietuvos miškininkų sąjungos vadovai, gausus būrys žiniasklaidos atstovų.

                      Dubravos miškų urėdijos miškininkai, kartu su Kauno rajono Šlienavos pagrindinės mokyklos moksleiviais pavasarį budint pradėję dar vasario pabaigoje, inkilų kėlimo šventę pratęsė kovo 18 d. Šią  žiemišką, nors saulėtą, dieną Girionių parke inkilus kabino Kauno Vinco Kudirkos progimnazijos 3 klasės mokiniai – jaunųjų miško bičiulių būrelio „Ąžuoliukai“ nariai su mokytoja Gintare Jakaityte. Inkilus iškelti padėjo urėdijos darbuotojai: vyriausiasis miškininkas Gediminas Kazlovas, Vaišvydavos girininkijos girininkas Kęstutis Bacvinka, šios girininkijos eiguliai – Julius Kurlavičius ir Saulius Bučys. Apie inkilų tipus, jų gamybą ir reikšmę paukščiams pasakojo Kauno marių regioninio parko ekologas Giedrius Vaivilavičius.

                      Kuro girininkijos miške inkilus kabino Altoniškių pradinukai su mokytojomis Birute Bielskiene ir Dalia Juodviršiene, padedant girininkui Viktorui Sondai.

                      Kovo 25 d. gausus gamtos mylėtojų būrys susirinko į akcijos „Devyniasdešimt paukščių pavasarių“ baigiamąjį renginį Kauno Tado Ivanausko zoologijos sode. Dideliame būryje moksleiviai, jaunieji miško bičiuliai, jų vadovai mokytojai bei globėjai miškų urėdijos darbuotojai – vyriausieji miškininkai, girininkai, miškų ūkio inžinieriai ir daugelis kitų gamtos bičiulių. Į renginį atvykti laiko nepagailėjo ir dauguma Lietuvos miškų urėdų, Generalinės miškų urėdijos atstovai.

                      Visus maloniai stebino gražiai pelėdomis apsitaisiusi Ignalinos rajono Cijonų kaime įsikūrusios sodybos „Paukščių kaimas“ šeimynėlė:Laima Rakauskienė, jos vyras Rimantas ir dukrelė Melika. Ypač puošni raibų plunksnų mantija apsigobusi Pelėda, trumpai papasakojusi apie naminių paukščių veislių įvairovę jų „Paukščių kaime“, visus renginio dalyvius kvietė zoologijos sodo medžiuose kabinti inkilus, lydėjo po sodo teritoriją pasklidusius gamtos bičiulius, rodydama tinkamus inkilams kelti medžius ir savo pasakojimais keldama visų nuotaiką.

                      Zoosodo medžiuose renginio dalyviai iškabino apie pusšimtį inkilų, skirtų įvairiems uoksuose perintiems sparnuočiams, tad vasarą sodo lankytojai galės ne tik apžiūrėti aptvaruose ir narvuose vargstančius žvėris ir paukščius, bet ir pasiklausyti  įvairiabalsių laisvų paukščiukų trelių.

                      Po inkilų kėlimo akcijos „Devyniasdešimt paukščių pavasarių“ pabaigtuvėms gamtos bičiuliai rinkosi Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus salėje, kur akcijos dalyvius sveikino Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis bei Generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas. Jie padėkojo visiems akcijos dalyviams už gražią veiklą gamtos labui, už žymiausio visų laikų Lietuvos gamtininko Tado Ivanausko pradėtų tradicijų tęsimą. Žinomas gamtininkas Selemonas Paltanavičius susirinkusiems trumpai papasakojo apie prof. T. Ivanausko veiklą, pabrėždamas, kad ir vienas žmogus atkakliai siekdamas savo tikslo gali nuveikti didžius darbus, kurių neužgožia greitai baigiantys metai. Pasak kalbėjusiojo, matydamas tokį gausų jaunųjų gamtininkų būrį, susirinkusių čia salėje, ir dar tuos būrius, kurie inkilų kelti rinkosi miškuose, T. Ivanauskas tikrai būtų patenkintas, kad jo įžiebta gamtosaugos idėja neužgeso, o metai iš metų tik plečiasi.

                      Muziejaus salėje buvo paskelbti jaunųjų fotografų konkurso „Paukščiai – mažieji miškų draugai“ rezultatai. Dešimt geriausių fotografų Aplinkos ministras ir Generalinis miškų urėdas apdovanojo padėkos raštais ir fotoaparatais. Pirmąją vietą konkurse laimėjo jaunasis fotografas Arnas Pužas (Raseiniai), antrąją – Dominykas Ginkus (Joniškis), trečiąją – Gabija Burauskaitė (Šilutė) ir ketvirtąją – Greta Bolotnikovaitė (Ukmergė). Pats mėgstantis fotografuoti gamtą  Generalinis miškų urėdas B. Sakalauskas pažadėjo, kad kitais metais tokį fotografijų konkursą suorganizuos ir vaikams, ir suaugusims.

                      Nepamiršti liko ir kiti jaunieji fotografai laimėję konkursus miškų urėdijose. Jiems diplomus ir dovanėles įteikė Generalinės miškų urėdijos atstovė Eglė Mankevičienė, o jai talkininkavo gražioji Pelėda iš Ignalinos miškų.

                      Pertraukėlėse tarp kalbų ir apdovanojimų medžiokliniais ragais pagrojo Marijampolės urėdijos medžioklinių ragų orkestro dūdoriai bei jaunasis saksofonistas iš Ignalinos Eimontas Umbrasas.

                      Muziejaus salėje galima buvo pasigrožėti jaunųjų fotografų, laimėjusiųjų konkursą visos  Lietuvos 42  miškų urėdijose, darbais. Dubravos miškų urėdijoje fotografijų konkursą laimėjo Kauno Vinco Kudirkos progimnazijos jaunųjų miško bičiulių “Ąžuoliukai” būrelio narys dešimtmetis Paulius Talmantas, nufotografavęs paukštelį liepsnelę.