KUO NORIMA PAVERSTI MEDŽIOTOJUS?

VMV tarnybos vadovo įsakymais nustatyta išmokų už sumedžiotas šernų pateles dydžiai bei mokėjimo tvarka. Tačiau kokios tų išmokų gavimo sąlygos?

Pagaliau ir VMVT direktorius suprato, kad medžiotojus nereikia gąsdinti, o geriau paskatinti išmokomis už ženklų šernų populiacijų gausos mažinimą, nes medžiotojai, kaip ir kiaulių augintojai, dėl AKM plitimo patiria nuostolius. VMV tarnybos vadovo įsakymais nustatyta išmokų už sumedžiotas šernų pateles dydžiai bei mokėjimo tvarka. Už sumedžiotas šernes nuo 12 iki 24 mėnesių amžiaus žadama mokėti po 50 eurų, o už vyresnes nei 24 mėn.- po 100 Eur. Mokama bus už šernų pateles,sumedžiotas laikotarpiu nuo 2015 m. lapkričio 14 d. iki 2016 m. gruodžio 15 d.
Tačiau kokios tų išmokų gavimo sąlygos? Kad reikia pildyti glėbius popierių, jau priprato ir medžiotojai- iškenčia ir tai, kad tų popierių (lydraščiai, ataskaitos, prašymai ir t.t.) formos keičiamos vos ne kas antra diena. Anksčiau, kad gauti išmokas už sumedžiotus šernus pjaustėme jų uodegas ir vežėme į VMVT teritorinių tarnybų būstines. Ir tai dar buvo galima kentėti. Tačiau, kad dėl įrodymo, jog tikrai sumedžiota šerno patelė, medžiotojai būtų verčiami nupjaustyti žvėries moteriškus išorinius lyties organus, taip nebuvo sugalvota turbūt niekur pasaulyje – lietuviai išradingi žmonės…
Tai negi medžiotojai tapsime kokiais tai iškrypėliais? Medžiojame puoselėdami medžioklės tradicijas, nukautus žvėris guldome eglišakėmis iškaišytose aikštelėse, pučiam triūbas pagerbdami atskiromis melodijomis kiekvieną žvėries rūšį, o po to… Turime nupjaustyti šernų išorinius lyties organus ir dar moteriškuosius ir vežti tas “dovanėles” saugojimui į VMVT būstines.
Žinoma, po visų iškilmingų medžioklės pabaigos ceremonijų sumedžioti žvėrys yra skrodžiami, nudiriami jiems kailiai, tačiau tai daroma pagal tam tikrą nusistovėjusią tvarką, nesityčiojant iš gyvūnų kūnų. Gal tokį lytinių organų nupjaustymą dar būtų galima pateisinti, jeigu tai reikėtų daryti dėl kokių tai ligų nustatymo. O nustatyti, kad tikrai sumedžiota (naivu tikėtis, kad dar bent artimiausią šimtmetį medžiotojais bus pasitikima) šerno patelė, veterinarijos specialistai nesunkiai galėtų ir pagal šerno iltis, nes apatinius šernių žandikaulius taip pat reikia pristatyti veterinarijos tarnyboms dėl žvėries amžiaus nustatymo. Žandikaulius šiaip ar taip medžiotojai pripratę apdoroti dėl trofėjų vertinimo, tačiau tik ne lyties organus. O šernų patinų ir patelių iltys ženkliai skiriasi.
Medžiotojus stebina, kad be Aplinkos ministerijos medžioklės procesus aktyviai pradėjo reguliuoti ir VMVT vadovas, o jo sprendimai dažnai nesiderina su ministerijos nuomone bei medžioklės taisyklėmis. VMVT direktorius jau buvo paskelbęs apie galimybę naudoti naktinio matymo taikiklius bei šernų “medžiojimo” būdą, kai šaudomi į aptvarus- spąstus privilioti žvėrys: užtrenkei tokio aptvaro vartus ir pyškini šerniukus, sėdėdamas ant gaudyklės tvoros- tikras šernų genocidas. Apmaudu, kad paminamos visos medžioklės etikos taisyklės. VMVT vadovas pakeitė Lietuvoje priimtą žvėrių tankio nustatymo metodą ir žvėris nurodo skaičiuoti ne 1000 ha miškų ar medžioklės plotų, o kvadratiniame kilometre. Kai kuriuose Lietuvos rajonų ar savivaldybių teritorijose (nurodoma pridėtame sąraše) leidžiama medžioti tik sėlinant, tykojant ir varant tyliuoju būdu, tačiau nenurodoma, kad taip medžioti galima tik šernus ar ir visus kitus žvėris. Kodėl tose teritorijose negalima būtų plėšriuosius žvėris ir bebrus medžioti urvuose su urviniais šunimis, žvėris medžioti su spąstais ir gaudyklėmis bei plėšriaisiais paukščiais (tuos, kuriuos taip medžioti leidžia medžioklės taisyklės)? VMVT vadovo įsakymai ir kiti raštai , kurie platinami ir medžiotojams, turėtų būti aiškiai suprantami, nekeliantys abejonių ir suderinti su Medžioklės Lietuvos teritorijoje taisyklėmis.
Medžiotojai tikisi, kad bus išlaisvinti nuo šernių moteriškųjų išorinių lyties organų pjaustymo.

“Ūkininko patarėjas” 2015-12-01